Kış geldi mi beni bir heyecan sarıyor malum kayak sezonu açılıyor…
İlla ki değişik bir  yere gideceğim, daha önce görmediğim…
Erciyes uzun zamandır aklımda olan bir kayak merkeziydi. Aklımda hani gitmişken Kayseri’yi de görürüm bir taşla iki kuş derken çok da uyguna biletimi aldım.

Pegasus kampanyalarını takip edin mutlaka uyguna Kayseri uçuşu bulursunuz.
Biz şubat ayında gittik. Erciyes Kayseri’ye 25 km, havaalanına 30 km mesafededir. Biz merkezden Develi minibüsleri ile kayak merkezine ulaştık. Yol sizi korkutmasın gayet kolay ulaşım. Sabah erken den oradaydık güzel bir kahvaltı mekanı bulalım dedik şehir merkezinde hiçbir yer bulamadık :))
Otelimiz Mirada Del Lago. Ski pass lar ücretsiz. Otelin içinde kayak kiralamak mümkün. Ve en çok aklımda kalan sıcacık harika kocaman bir havuzunun olması 🙂 İki kişi iki gece 800 TL gibi bir fiyattan 2014 için yararlanabilirsiniz.
Yemekler harika.. Ben bir Kayseri mutfağı hayranı olarak gündüz spor yapıp akşam açık büfedeki bütün yemekleri yedim diyebilirim.. Dönerken İstanbul’a sucuk, pastırma almayı unutmuyoruz.
Gelelim pistlere; yıllarca kaydığım yerlerde orman olması nedeni ile Kayseri bana çok çıplak geldi.
Kuru bir rüzgar var sıkı giyinin ve mutlaka kar maskeniz olsun. Erciyes kayak merkezinde kayak alanı 1800 – 3000 m arasındadır. Erciyes kayak merkezinde kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km yi bulmaktadır, en uzun pist 3.5 km. dir. Toz kar zevkini ve kayağın tadının doruklarına ulaşacağınız Erciyes’de 8 adet mekanik lift bulunmaktadır. Erciyes kayak merkezindeki liftlerden 3’ü Baby-lift 3’ü teleski ve 2’si Zümrüt Telesiyej tarafından işletilen ve en çok tercih edileni telesiyejdir, 1’inci telesiyej 1500m uzunluğunda olup, 2215 rakımdan başlar ve 2550 rakımda biter. Daha çok profesyonel kayakçılara hitap eden 2’inci telesiyej 1600 mt uzunluğunda olup kayakçıları 2550 rakımdan 3000 rakıma ulaştırır ve bu telesiyej Türkiye de bulunan en uzun chair -liftlerdendir. Toz kar seviyorsanız Erciyes doğru adres. Biraz da bence profesyonel olmanız gerekiyor ara ara buzlanmalara dikkat etmek gerekir.
Oturup kahve, sıcak şarap içebileceğiniz lüks restoranlar aramayın. 2 adet liftlerin başlangıç noktasında oturabileceğiniz kafeler var. Akşamları da takılayım aman efendim gündüzleri pistlere karşı içkimi içeyim havalı olsun vs derseniz yanlış seçim :)) Kayağımı yapayım, otelime gideyim, yemeğimi yiyeyim, şömineye karşı oturayım, dinleneyim, sauna yapayım, yüzeyim derseniz evet doğru seçim :))

kayseri

Mirada Del Lago otelimiz..

kayseri

Pistlerden bir görüntü

kayseri
Erciyes..

Bence Erciyes için 2 gün yeterli, fazla sıkılabilirsiniz.
Dönerken yurdum insanı harika bir taksiciyle panaromik Kayseri turumuza başladık..
En çok sevdiklerim;
1-Hasbek Kadı Kümbeti, Kayseri’nin şehir merkezine yakın olan Hastane Caddesi üzerinde bulunuyor.
2-Köşk Medrese,Medresenin içerisinde kümbet bulunur. Kümbetin içerisinde Aleaddin Eratna ve ailesi yatmaktadır. Köşk Medrese, ilk yapıldığı dönemde tekke olarak inşa edilmiştir. Günümüzde ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir aşevidir.
3-Kendi döneminin en önemli ilim merkezleri arasındaki Sahabiye Medresesi, Kayseri’nin büyük bir tarihine tanıklık etmiş yapılardan biridir. Özellikle taç kapısının taş işçiliği dikkatleri üzerine çekmektedir.
4-Merzifonlu Çarşısı;Külliye; medrese, cami, kervansaray, tabhane ve hamamdan meydana gelmektedir. Merzifonlu Çarşısı’ndaki dükkanların birkaçı kullanılmaktadır. Çarşıda geleneksel el sanatı olan semer üretilmektedir. Fakat semerlerin kullanımı günümüzde azalma gösterdiği için turistik eşya olarak satışı yapılıyor.
5-Bir Selçuklu eseri olan Hunat Hatun Medresesi, Kayseri’nin tarihi izlerinden biridir. Şehrim merkezinde bulunan medrese, esasında bir külliyenin parçasıdır.
6-Kayseri il merkezinde bulunan Kayseri Kalesi, büyük bir tarihe sahiptir. Hala önemli bir kale olma özelliğini kaybetmeyen Kayseri Kalesi’ne ait ilk bilgiler M.Ö. 238-244 yıllarına dayanmaktadır.

Bu kadar tarihi bilgiden sonra Kayseri ile bağlarımızı koparıp muhteşem taksicimi bizi uçağımıza yetiştirir ve  İstanbul yolları taştan diyoruz..
İyi Tatiller…