Yurdum gezilerine bir bir devam ediyorum. Gitmek istediğim yerler ile ilgili resimlere bakmak adetimdir. İshak Paşa Sarayı bu resimlerin başını çekmiştir hep.

Bu yüzden Doğubeyazıt benim hep acaba nereye gitsem de oradan Doğubeyazıt’a geçsem dediğim bir yerdi. Kars gezim bunun için biçilmiş bir kaftan oldu. Bir gün size yeter burayı gezmek için. Kars’tan 2 buçuk saate Doğubayazıt’a vardık. İlk durağımız tabi ki İshak Paşa Sarayı. Yapımına 1685 yılında başlanmış ve 99 yıl sonra tamamlanmış. En önemli özelliği kalorifer sisteminin dünyada ilk örneği olmasıymış. İçerisinde 116 oda bulunan sarayda , türbe, cami, surlar, avlular, zindanlar, harem, dian ve koğuş odaları bulunmakta.

 

dogubeyazıt
doğubeyazıt
doğubeyazıt

Saray oradaki doğayla aynı renkte ve saraydan dışarı baktığınızda sanki bir bütünün içinde uçurumdaymışsınız hissi veriyor. O zamanki mimariye, işçiliğe hayran kalarak geziyorsunuz. Giriş bileti kişi başı 5 TL.
doğubeyazıt
Doğubeyazıt’da ikinci durağımız İran yolu üzerinde Nuh’un gemisi oldu. Bildiğiniz gibi Ağrı Dağı üzerine Nuh’un gemisinin burada karaya oturduğu  iddia ediliyor. Biz gittiğimizde mevsim kış olduğundan Nuhun gemisinin bulunduğu iddia edilen yer karla kaplıydı. Ama gemi silüeti görünüyordu. Ben kış resmi çektim ama görün diye alıntı bir resim koyacağım size. Bu manzarayı görmek için bölgede bir kafe ve seyir terası yapılmış, fakat biz gittiğimizde kapalıydı:)
 
ardahan
Yaz ve Kış görüntüsü:) Karar verin bakalım Nuhun Gemisi Ağrıdamı :)))
Son durak Meteor çukuru. Alaskadan sonra Dünyanın en büyük ikinci meteor çukuruymuş. Askeri bölge içinde olması sebebi ile giriş askeri kontrole tabi. 1892 yılında bölgeye düşen büyük bir göktaşının çarpması sonucu oluşmuş. Derinliği ise 60 Metre.
ardahan
 
Şark Sofrası
Doğubeyazıt’ın en ünlü yemeği abdigor köftesiymiş ve yapımı en zor köftelerden biriymiş. Hemen tadına baktık. Ben pek beğenmedim ama denemekte fayda var. Dikkat edin içine tavuk eti karıştırmasınlar bu çok önemli bir noktaymış. Şark Sofrasında yedik yemeğimizi, zira çok da alternatifiniz yok 🙁
Doğubeyazıt gezimiz havanın kararmasıyla ve yemeğimizi yememizle son buldu. Aklımdaki bir durağımı daha görmenin keyfiyle Kars’a doğru yola koyulduk. Listenize almakta gecikmeyin derim ben :))