Bansko hem Türkiye’ye yakın olması, hem dünyaca ünlü pistlere sahip olması, hem ucuz olması sebebiyle yurtdışı kayak macerasına atılmak için uygun bir başlangıç olacaktır.

Çok sayıda geniş ve her türlü zorluk derecesinde kayak pisti barındıran Pirin dağları eteğinde, milli park içerisinde , milyonlarca çam ağacının ortasında yer alan ,uygun fiyatları ile gönlümüzde taht kurmuş bir kayak merkezi Bansko 🙂 Bulgaristan’a shengen vizesi ile giriş yapabilirsiniz, ya da Bulgar vizesi alabilirsiniz. Eğer Bulgar vizesi ile seyahat edeceksiniz ve 48 saat ve fazlası kalacaksanız mutlaka ve mutlaka gittiğiniz yerin polis merkezine kayıt yaptırmanız gerekecektir. Polis Merkezine, konakladığınız otelden alacağınız bir voucher ya da davetiye ile beraber gitmelisiniz. Otel görevlilerine mutlaka danışın bazen sizin adınıza bu durumu halledebiliyorlar. Ben otobüs ulaşımı ile bir tur satın almıştım. 2 yıl önce 400 TL’ye. Otobuüs çok yorucu arkadaşlar toplamda 15 saat falan sürüyor dur kalk mola vs, benim tavsiyem Yunanistan üzerinden kendi aracınızla gitmeniz; İstanbul-Kapıkule-Bansko 600 Km. İstanbul-İpsala-Dedeağaç-Kavala-Krinides-Drama-Dolce Vita-Bansko üzerinden Bankso 620 Km bu güzergah ile 7-8 saate banskodasınız. Uçak ile gitmek de bir alternatif olabilir fakat; Bansko’ya gitmek için öncelikle Sofya’ya uçmanız gerekecek. Sonrasında , Sofya havaalanından Şehir merkezine, oradan 2,5 saat süren bir yolculukla Bansko’ya variyoruz . Bu yüzden araç ile Yunanistan üzerinden gitmesi en mantıklısı gibi gözüküyor 🙂 Biz Sunrise Bansko Hotelde kaldık. Tam pansiyon olması gayet güzel oldu, zaten kayak yorgunluğu ile yemek yemek için yer aramak zorunda kalmadık. Otelinizi Gondol bölgesine yakın yerlerden seçin, zira kayak elinizde gondola yürümek sizi baya yoracaktır.Gondola uzak otel seçerseniz en azından Gondol’a servislerinin olup olmadığını sorun bazı otellerin belirli saatlerde servisi var, bizim otelin sevisinin olması içimizi baya rahatlatmıştı.  Bansko da şehir ayrı bir yerde kayak merkezi ayrı bir yerde 30 dakikalık bir gondol yolculuğu ile pistlere ulaşıyorsunuz.Gondol bölgesi otelleri , bu durum yüzünden biraz daha pahalı . Regnum Apart Otel’i size tavsiye edebilirim. Sahibi Türk ,Türkçe bilen ve Türk çalışanları olması avantaj. Yarım pansiyon konaklama alacağınızı düşünürsek , oda kahvaltı bir otelde kalacağınıza kahvaltı ve akşam yemeği veren otellerde kalmanızı tavsiye ederim. Bu yönden baktığınızda Regnum otelde kalabilirsiniz. Otelde Spa,Türk hamamı,buhar banyosu,kapalı havuz,sıcak havuz imkanlarınız var. Aylık, haftalık sadece oda kiralamanız da mümkün.

bansko

Tomba; Dünya şampiyonalarının yapıldığı kara pist tam arkamdaki..

Pistlerin toplamı 70 km civarındadır. Her derecede pist var. Gondol girişindeki gişelerden 55 Leva karşılığında bir günlük ski passınızı alabiliriz. Yarım günlük kart satılmıyor ama Pistler çok ve uzun olduğu için yarım gün kayanlar,öğlen 12-13 arası Gondol mevkiinde bu kartını 20-25 Levaya satıyor . Kartlarının depozitosu var makinelerden tatil sonunda geri alabilirsiniz. Makinelerden korkmayın gayet kolay alınıyor 🙂  Gondol’da ve  Ski Pass satış noktasında sabah saatlerinde çok uzun sıralar oluğundan erken kalkan yol alır diyorum. Kartlarımızı aldıktan sonra doğru Gondolla yukarı çıkış 30 dk sürüyor, 15 dk sonra bir ara istasyonda Gondol yavaşlıyor, Chalin Valog bölgesindesiniz inmeyin :)). Burada 2 adet çok kolay pist var, pistin yakınında Tofana Otel yer almaktadır. Öğlen yemeğini burada yiyebilirsiniz, çay kahve içebilirsiniz fiyatlar çok uygun . Ara istasyonda Chalin Valog bölgesine ulaşıyorsunuz ama bölgeye gidiş yolu biraz zorlu, düzlükler falan var . O yüzden ara istasyon da inmeyip devam edep,Banderashka Pollyanna‘da inip Gondol’dan çıktıktan sonra sağa dönüp Chalin Valog’a 5kmlik kolay bir pistten kayarak gitmenizi öneririm. 30 dk süren bir işlemden sonra Banderashka Pollyanna bölgesine variyoruz . Restarurant cafe vb yerlerimizin mekanı burası. Gondol’dan hemen indiğinizde hemen sağ tarafta tekrar Gondol’a bindiğiniz şehir merkezine ve Chalin Valog’a giden 7 km uzunluğunda bir pist sizi bekliyor. Ve bence en güzeli dönüş yolu gondolla gittiğiniz 30 dakikalık yolculuk dönüşte  kayarak şehir merkezine inme imkanı sağlıyor mutlaka yapın bunu :))

bansko

Benim en sevdiğim pist number 10 :)) Eğer orta düzey ve biraz üstü kayak yapıyorsanız 10 numaralı pisti tam size göre. Gondol’dan inip sol tarafta karşıda (baby liftin hemen yanında) bulunan telesiyeje binip Shiligarnike’ doğru yola çıkıp 10 numaralı pistten zevkle kayabilirsiniz. Shiligarnika’da yine restaurant ve cafelerde zaman geçirebilirsiniz ve buradaki orta zorluktaki pistlerden faydalanabilirsiniz. PLATO pisti en yukarıdaki pisttir. Bu piste ulaşmak için 1 gondol , 3 telesiyej seyahati yaparsınız ama değer. Sonuçta 16 km boyunca kayma imkanı bulursunuz . Yalnız bizdeki kırmızılarla onları pek karıştırmayın, burada pistler baya zorlu. Bazıları farklı günlerde açık oluyor, birazda labirent gibi nerden çıkıp nereye varacağınızı anlayamıyorsunuz, ben kendimi dolanırken gondolun ilk inişinde bulmuştum :)) Bu arada kasksız  gitmemekte fayda var, herkes kaskıyla kayıyor, buradaki gibi artistik kıyafetler yerine üşümeyeceğiniz, konforlu kıyafetleri tercih ediniz.

bansko
Baya zirvedesiniz :))
bansko
Gerçekten pistler harika..

bansko

Yemek için biz şehir merkezindeki Baryakova Tavernaya gittik. Taverna gibi canlı Bulgar müziği eşliğinde bir akşam yemeği yedik. Ama ben yemeklerini pek beğenmedim. Oteldekiler çok daha güzeldi :)) Gondol bölgesinde de sıra sıra çok güzel kafeler ver hergün birini deneyimleyebilirsiniz.

bansko
Gondol bölgesinde bir kafe..

Bütün otellere özgümü dür bilinmez ama söylemeden geçemeyeceğim hayatımda yaptırdığım en güzel masajdı sıcak havlu masajı aman ha yaptırmadan dönmeyin :))

Bansko da bir adet büyük dedikleri toplam 100 m2 casino var aman yani gittim demek için gidilir aldanmayın :)) Gece gidilecek en güzel her happy end bar, nasılmı 4 tekila sonrası pek hatırlamıyorum :)) acayip eğlendim diyebilirim…

bansko
Happy End Bar

Bansko’dan aktaracaklarıma son ek  Bansko’daki  tek  Türk kayak Hocası olan Ahmet Vatansever’den  ders  almak isterseniz  irtibat numarası +359885942096. Ahmet amca daha önceki yazılarımda söylediğim üzere bana kayağı sevdiren, öğreten ,batonlarıyla vura vura öne yüklen diye bağıran harika bir adam. Kayak ders almanın ötesinde mutlaka tanışın 🙂 Her an sizi sevip evine kuru fasulye yemeğe götürecek kadarda içtendir :))) Ona buradan bir kez daha teşekkür ediyorum..