Kartalkaya nedense uzun yıllar gitmek isteyip de gidemediğim bir yerdi. Eğer günübirlik gitmiyorsanız ucuz tatil önerisi diyemeyeceğim.

Çünkü uygun fiyatlı otel yok, her şey gayet pahalı ve lüks; seçiminizi ona göre yapın. Ama tabi denemeden geçmeyin derim. Benim kardeşim Bolu da okudu fakat her seferinde Abant, Gölcük vs gezmekten Kartalkaya’ya fırsat bulamamıştık. Aklınızda olsun cuma cumartesi yerine pazar kalırsanız fiyatlar baya değişiyor. Bende okuyan kardeşime hediye olarak bir pazar konaklaması ile Grand Kartal otelde yerimizi ayırttık. Toplamda 5 Hotel var. En lüksü Kaya Palazzio Hotel. Resimlerine bakın ne demek istediğimi anlarsınız :)) Fiyatı da resimleriyle doğru orantılı. Havalı takılan şık müşteriler ise Goldenkey’de.  Bu arada bu 5 adet hotelin hepsi güzel. Birinden birini seçerseniz acayip şeyler kaybetmiyorsunuz. Ama en geç popülasyon Dorukkaya Otelde.

kartalkaya

Otelde akşam yemeğimiz
İstanbul’dan aracınızla 3 saat süren bir yolculuğun ardından Kartalkaya’ya ulaşabilirsiniz. Yalnız sakın ha zincirsiz artislik yapmayın, çıkmanız mümkün değil..
Gelelim pistlere  :))Mekanik Tesisler ve Pistler: 2 adet telesiej, 6 adet telesiki ve 3 adet baby lift olmak üzere toplam 11 mekanik tesiste toplam taşıma kapasitesi 6000 kişi/saattir. 12 adet pistte toplam uzunluk 20 km.yi bulmaktadır. Şimdi dağı ikiye bölün bir kısmını Kartal oteller kullanıyor diğerini Kaya Palazzio kullanıyor bu taraf biraz havalı, müzikler, eğlenceler falan :))
GoldenKey Otelden bahsetmedim çünkü kendine ait bir pisti yok. Ama bütün pistleri kullanabiliyor.
– Yeşil Lift (Chairlift – 700 m)
– Çamçukuru Lift (Chairlift – 650 m)
– İnekçayırı 1-2 (Ski-Lift – 900 m)
– Resuldede 1-2 (Ski-Lift – 600 m)
– Kazankaya (Ski-Lift – 650 m)
– Köroğlu Lift (Ski-Lift – 1200 m)
– 2 Baby-Lift
Söylemeden geçmek istemiyorum kara pistleri gerçekten kara :)) Çeşit çeşit siyah pistleri var ama en tepeye çıkıp sola döndüğünüzdeki kara pist daracık slalom yapmanıza bile izin vermeyen kapanıp gitmeniz gereken korkutucu bir pist :)) Köroğlu en sevdiğim ben kayarım diyene tavsiye edebileceğim bir pist..

kartalkaya

Kaymaya hazırız..

kartalkaya

kartalkaya
Kafe , Restoran önerilerim ise;
Kaya Plazzio  Otelin içindeki  Swiss Fondue Restaurantta fondü yemeden dönmeyin.
Dorukkaya ve Kaya Palazzo’nun kullandığı pistte yer alan Drop ismiyle Reinanın açtığı yeme içme, eğlence ve dansın adresi :))
Kartal otellerinin pistindeki alt kafe Beeves, bir steak restoranı..
Kartalkaya’daki Kartal Otel’de sosyetik fotoğrafçı Bennu Gerede’nin sevgilisine açtığı  Flame bara gidebilirsiniz.
Oteller meydanında Cafe Society var, kayak sonrası dinlenebilir, kahve sıcak şarabınızı içebilirsiniz.
Gerek fiyatlarından, gerek daha küçük butik olmasından, gerekse ciks mekanlarından dolayı Kartalkaya havalı bir kayak merkezidir. İyi kayaklar…