Merhaba Millet,

Belki bu başlık size çekici gelmeyebilir, belki ne Karsı ya diyebilirsiniz, belki bende zamanında öyle dedim öyle düşündüm. Önce önyargıyı bırakalım ve yazıyı okuyalım.. Güvenin bana benimle beraber sizde eğleneceksiniz ve okur okumaz bilet bakmaya başlayacaksınız.

Aslında Kars benim için Sarıkamış demekti. Kayak sevdam gitmediğim son kayak yeri olan Sarıkamış için bana bilet aldırdı. İyi ki de öyle olmuş sayesinde bambaşka bir kültür gördüm.

Biletler 3 ay öncesinden alındı kişi başı 125 TL. Kars da kaldığım oteller gerçekten inanılmazdı. O kadar kararsız kaldım ki 2 gece için 2 ayrı otele gittim 🙂 İlk gece Chelkitov otelde kaldık. 1874 yılında yapılmış ve daha sonra restore edilmiş harika bir yapı. Oda ve kahvaltı fiyatı 240 TL geceliği.

kars

Hotel Chelkitov

İlk gün havaalanından araç kiraladık günlüğü 100 TL ye. Araç kiralamak için bir seçenek var havaalanında 🙂 Çok demokratik olmuş yani…

İlk güzergah çıldır gölü. Kars havaalanından 1 saat civarı sürdü. Göl kış aylarında tamamen donuyor. Bembeyaz harika bir görüntü sizi karşılıyor. Ve göl üzerinde kızaklarla kişi başı 25 TL den ufak bir tur sizi bekliyor. Göl kenarında Atalayın yeri diye bir restoran var, gölden çıkan balıklarla beraber harika bir menü sizi bekliyor. Fonda güzel bir müzik, karşınızda bembeyaz bir göl, enfes bir menü, salaş bir restoran ve size ben nerdeyim hissettiren bir ortam. Yemek fiyatı kişi başı 20 TL falan tutuyor. Ben sarı kanat balığını beğendim ama arkadaşlarım alabalığı beğendi, iyisimi siz hepsini deneyin.. Gitmeden aramak isterseniz  Telefonu 0478 311 27 19 .

kars

kars

kars

Çıldır Kars arası yol manzaramız..

 

Kars’ın içinde gezerek değerlendirmek istedik.Önce Kars kalesine gittik. Heryer buz ve kar olduğundan Kars macerası baya spor dolu geçti. Kale de bir çay molası verebilirsiniz. Otantik bir ortamda çaydanlıkla çay servisi yorgunluk atmaya birebir.

kars

Kars Kalesi

kars

Kars Kalesinden Kars Manzarası

 

Kalenin hemen alt tarafında bulunan 12 havariler kilisesi şimdiki adı ile Kümbet Camii ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Camiinin imamı Faruk Bey bizi harika bir misafirperverlikle karşıladı. Hava durumu elverseydi namazımızı kılacaktık yani o derece muhteşem bir imam. Bize camiinin tarihini anlattı ve ardından ezan saati deyip ezanını okudu. Bu yapının tarihi 10.yüzyıla dayanıyor. Sırayla egemenlik durumuna göre kilise, cami, kilise, camii olarak değişerek en son cami haliyle kalmış :))

kars

Kümbet Camiinin dışarıdan görüntüsü

kars

Kümbet Camiinin içeriden görüntüsü

 

Resimlerden de anlaşılacağı üzere hava 4 buçuk gibi kararmaya başlıyor ve biz otele biraz dinlenme molası vermek üzere yola koyuluyoruz. Neden mi çünkü harika bir akşam yemeği bizi bekliyor. Rezervasyonunuzu yaptırın. İlk akşam için Dilek Hanım’ın Hanımeli restoranını seçtik, telefonda kendisi ile kaynaştık, gidince de yemekler ve sohbet için kendisine ve ailesine buradan ayrıyeten teşekkür ediyorum. Telefonu  0474 212 61 31 Menüyü kendisine bıraktık ve sanırım en iyisi bu. Yine de size menüyü sayayım, yazarken en keyif aldığım bölüm bu 🙂 Erişte aşı Çorbası,Acem kavurması, Hangel, Dolma, İrevan köfte, Piti, Kiraz Turşusu ve Kars Helvası.

Kiraz Turşusu

Safran Pilavlı Acem kavurması ve Tavuk

İrevan Köfte

Çömlekte pişen Safranlı Nohut yani Piti

Kars Helvası

Yemeklerle beraber Dilek Hanımın  sohbeti paha biçilemez. Sevdiği misafirlerine ya da gözü tutan misafirlerine şarap ikramı da var. Esas söylemeden geçemeyeceğim kısım Dilek Hanımın eşinin bize tulum eşliğinde söylediği Sarı Gelin Türküsü. Bizi rahat ve mutlu ettirmek için ellerinden geleni yaptılar diyebilirim. Hanımeli restoranda kişi başı 35 TL ödedik.

 

Kars da ikinci günümüzü Ani Harabelerine ayırdık. Kars’a 48 km uzaklığında Ani Harabeleri. Ama benim için Kars’a gitme sebebi diyebiliriz. Ani geçmişi 6.yüzyıla dayanıyor. Fakat etrafındaki mağaralar Milattan önceki döneme ait olduğu söyleniyor. Mağarada yaşam gözlerinizin önünde, tarihe ne kadar meraklısınız bilmem ama ben çok etkilendim. Bize Ani Harabelerini güvenlik görevlisi olan Sait abi gezdirdi, bilgisi ve tecrübesi baya şaşırtıcı. Arslanlı bir girişi var Ani’nin 1066 yılında Türk egemenliğine geçmiş ve Katedral de namaz kılınarak Camiye çevrilmiş. 1319 da ki depremde Ani baya bir hasar görmüş ama bazı yapılar hala ayakta. Minimum 2 saatinizi hatta bence daha fazla zamanınızı Anide geçirmelisiniz. Arpaçay Ani ile Ermenistan arasında bir sınır oluşturuyor. Tarihi İpek yolu Aniden geçiyor ve İpek yolu köprüsünü görebiliyorsunuz. O dönemde bile şehre Süt borularla gelmekteymiş, şehirde hayvan kokusu olmasın diye. Her yer surlarla çevrilmiş ya da uçurumlarla dolu. Ülkemizde böylesine bir tarihin kıymetinin bilinmemesi gerçekten üzücü. Ayakta duran 8 kilise ve 1 Cami var görülmesi gereken.

kars

Ani’de Aziz Grigor Kilisesi.

 

Beni en çok etkileyen Meryem Ana Katedrali oldu. Tarihi bir hikayesi olduğundan olsa gerek. Menuçihr Camii Türk fethinden sonra topraklarımızda inşa edilen en eski cami olma özelliğini taşıyor.

Akşam yemeğimiz için Kars Kaz evini tercih ettik. Kars’a gelip kaz yemeden olmaz değil mi? Şimdi tadı ile ilgili yorum yapacağım ama ben yemek yemek için dünyaya geldiğim için ne kadar doğru bir tespit olur bilemedim. Kaz eti bence yıkılıyor:) Biraz tuzlu ve sert ama ben çok beğendim. Bulgur pilavı üstü söğüş doğru bir başlangıç olur bu lezzeti denemek için. Ayran aşı çorbası, mantı, erişte pilavı ve muhteşem lezzet Kars helvası.. Bir yemekteyiz programı gibi oldu ama yazarken bile canım çekti. Rezervasyon için 0474 212 37 13 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Ayran Aşı Çorbası

Akşam Kars Store’a gittik. Yemeğimizin ardından şarap ve canlı müzik keyfimizi yaptık. Ermeni şaraplarının tadına bakabilirsiniz. Gayet keyifli, müziği de dinlerken biran Karsta olduğunuzu unutuyorsunuz. Kars Store’dan hediyelik eşyalarınızı da alabilirsiniz. Kar’s Otelin tam karşısında bulunuyor.

İkinci geceki otelimiz Kar’s Otel. Genelde sanırım gelen herkes bu Otelde kalıyor. 8 odalı otel bembeyaz, burasıda eski bir Rus binası ve tabi ki restore edilmiş.

Kar’s Otel

Son gün öğlen yemeğimizi ise Kamer Kadıneli restoranda yedik.Burası da Kar’s Otelin hemen yanında. Dekoru İstanbul kafeleri gibi. Burada Evelik Çorbası içtik, yanında da Hangel yedik.

Daha sonra peynirlerimizi aldık. Büyük Zavotlar bu işin ustası zaten. Heryere kargo yapıyorlar,taşıma derdinizde yok. Kars’ gidip gravyer ve kaşar almadan dönmek olmaz. Gravyer kilosu 40 TL, Kaşarın kilosu ise 20 TL.

Sanıyorum ki apayrı bir dünya keşfettim. Ülkemde gezmeye daha bir heveslendim. Şiddetle tavsiye ediyorum. Hala ne duruyorsunuz, Kalkın gidin…